Governing Body Appointed and College Committees


Governing Body Appointed Committees

Electronic Library and Knowledge Management Committee
Convenor  : Dr. Jyoti Trivedi (Department of Computer Science)
Co-ordinator  : Mr. Shalender Singh Chauhan (Librarian)
Members  : Dr. S.M. Jha (Department of History)
  Dr. Sunil Kayasth (Department of Zoology)
    Dr. Anand Kumar (Department of Sanskrit)
    Mr. Jagmohan Kaushik (Administrative Officer)
     
NAAC Committee
Convenor  : Dr. Usha Arora (Department of Mathematics) 
Co-ordinator  : Dr. Neelam Borwankar (Department of political Science)
Members  : Dr. Seema (Department of Commerce)
  Dr. Biswajit Mohanty (Department of political Science)
    Mr. Vibhas C. Verma (Department of Hindi)
    Ms. Harindri Chaudhary (Department of mathematics)
    Dr. Namita Gandhi (Department of Chemistry)
    Dr. D.K. Mallick (Department of Botany)
    Ms. Manisha Sagar (Department of English)
    Dr. Indrakant K. Singh ((Department of zoology)
    Dr. Anand Kumar (Department of Sanskrit)
    Dr. Pramod Arora (Department of Mathematics)
    Dr. Partha Goswami (Department of Physics)
    Mr. Shelender Singh Chauhan (Librarian)
    Mr. Jagmohan Kaushik (Administrative Officer)
     
     
Bank Committee
Convenor  : Dr. B.R. Sachdeva (Department of Commerce)
Members  : Dr. Anil Kumar Jha (Department of History)
  Dr. Ruby Mishra (Department of Chemistry)
     
Website Committee
Convenor  : Dr. Sangeeta Singh (Department of Economics)
Co-ordinator  : Ms. Sunita Malik (Department of Botany)
Members  : Ms. Urvashi Gautam (Department of History)
    Dr. Laxmi Narayan Meena (Department of History)
    Dr. Neerja Bhatt (Department of History)
    Dr. Meenu Kamboj (Department of Commerce)
    Dr. Shraddha Rai (Department of Philosophy)
     
Add-on Courses Committee
Convenor  : Dr. Deo Nandan Kumar (Department of Chemistry)
Co-convenor  : Dr. Sarvendra Kumar (Department of Sanskrit)
Members  : Dr. Jitender Kumar (Department of Economics)
    Dr. Meenu Kamboj (Department of Commerce)
     

Staff Council Committees : 2018-19

S.No.

Name of the Committee  

Convenor

 Members

 

Secretary, Staff Council                               Dr. Sushila Singhal

1

Admission In-Charges/ Co-ordinators

1 for B.Sc. Physical Science

1 for B.Sc. Industrial Chem.

1 for B.Sc. Life Sciences

1 for B.A. (Prog.)

 

 

 

 

 

 

 

Dr. Pankaj Singh

Dr. Pratibha Kumari

Dr. Bela Bhatia

Dr. Ashish Kumar

2

AWP Committee

Dr. Kumar Shantanu

 

 

Co-Convenor (Arts)

Dr. Antara Chaudhuri

Co-Convenor (Science)

Dr. Navin Chandra

3

Building and Furniture Committee

Dr. Lalit Mohan

 

 

Ms. Vandna Mathur

Dr. Rajni Jain

Dr. Umesh Kumar

Ms. Manisha Sagar

Dr. Rajvir Shastri

Dr. Bikram Singh

 4.

Canteen Committee

Dr. Sunil Kayesth

 

 

Dr. Navin Chandra

Dr. Deepti Gupta

Dr. Manisha Sengar

Mr. Sanjay Kumar

5

Cultural Committee

Dr. Kamana Singh

 

Dr. Chandrika Gulati

Dr. Rama Singh

Dr. Neelam Borwankar

Dr. Shalender Singh Chauhan

Dr. Seema Gupta

Mr. Ajay Pratap Singh Gahlot

6

Development Fund Committee

Dr. Matadin Gupta

 

 

Mr. Saswata Bhattacharya

Dr. Sarvendra Kumar

Dr. Indrakant K. Singh

(Co-opt.)

7

Editorial Board (DESH)

Mr. Chhotu Ram Meena

 

 

8

Extension Lecture Committee

Mr. T. Srinivasa Rao

 

Dr. Umesh Kumar

Dr. Bajrang Bihari Tiwari

Dr. Preeti Karwal

Dr. Ishwar Dutt Vats

9

Financial Assistance Committee

Mrs. Harindri Chaudhury

 

Dr. Pankaj Singh

Dr. Shilpi Khurana

Dr. Vaishali Thakral

Dr. Achla Bharti

 

 

10

Garden Committee

Dr. Bela Bhatia

 

 

Dr. Parul Singh

Dr. Rajender Kumar

Ms. Manju Rani

Dr. Ashish Kumar

11

Library Committee

Dr. Mahesh Chandra

 

Arts

Dr. Manoj Kumar Singh

Science

Mr. Ajay Pratap Singh Gahlot

12

Proctorial Committee

Dr. Indrakant K. Singh

 

Dr. Pratibha Kumari

Dr. Anjum Padyal

Dr. Deepti Gupta

Ms. Pavitra Poorna S.R.

Dr. Vaishali Thakral

Dr. Anand Kumar

13

Prospectus Committee

Dr. Varsha Singh

 

Dr. Rajender Kumar

Dr. Parul Singh

Mr. Chhotu Ram Meena

Dr. Indrakant K. Singh

14

Purchase Committee

Mr. Saswata Bhattacharya

 

 

Ms. Manisha Sagar

Dr. Varsha Singh

Dr. Dharmendra Kumar Mallick

Dr. Matadin Gupta

Dr. Preeti Karwal

Dr. Rajvir Shastri

15

Sports Committee

 

 

Dr. Vivek Saxena

Dr. Sarvendra Kumar

Dr. Ishwar Dutt Vats

Dr. Shilpi Bhatnagar

Dr. Namita Gandhi

Dr. Anand Kumar

16

Time Table Committee

 

 

Arts: Dr. Subasini Barik

Science: Dr. Usha Rani Arora        

17

Union Advisory Committee

Dr. (Ms.) Usha Rani Arora

 

Dr. Anjum Padyal

Dr. Rama Singh

Dr. Ruby Mishra

Ms. Manju Rani

Dr. Sunil Kayesth

Dr. Shalender Singh Chauhan

Dr. Matadin Gupta (Co-opt)

Dr. Gajendra Singh (Co-opt.)

18

Attendance Committee

 

 

Nil